Zdobywcy Uśmiechów pacjentów – czyli wyniki ZOZ UP cz. 1

Ogrodnictwo połączone z rehabilitacją, Restauracja all in-clusive w szpitalu, Koncerty w salach chorych, Królewny puszczające bańki w przychodniach, Kawa, herbata i film w oczekiwaniu na wizytę lekarską, Szkolenia i edukacja pacjentów i ich rodzin, Miś lub lalka na dzień dobry dla małych pacjentów, Wolontariusze piekący babeczki dla pacjentów, Poród przy świecach i relaksacyjnej muzyce, Komputerowe przywoływanie pacjentów, Wystawy i wernisaże w szpitalach, Lekarze i pielęgniarki śpiewający kolędy, Kolorowe fartuchy, X-boxy w świetlicach, Bajkowozy, Bezbolesna endoskopia… czyli rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu na Zakład Opieki Zdrowotnej Uśmiechniętego Pacjenta pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Pacjenta!

W dniu 30 czerwca 2017 r. w Barlinku, w Pensjonacie Leśny Dom odbyła się uroczysta Gala rozdania nagród w Ogólnopolskim Konkursie na Zakład Opieki Zdrowotnej Uśmiechniętego Pacjenta, której organizatorem była Fundacja Joy Aim z Barlinka. Wydarzenie objęte było patronatem honorowym Rzecznika Praw Pacjenta oraz patronatem medialnym TVP3 Szczecin.

W tym dniu do Barlinka przybyli przedstawiciele placówek medycznych z całej Polski, m.in. Z Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Centrum Radioterapii i Usprawniania Nu-med. Grupa S.A. z Elbląga, Szpitala Wojewódzkiego im. M. Kopernika w Koszalinie, Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. Św. Ludwika w Krakowie, SP ZOZ w Lęborku, MedPolonia z Poznania, Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu, Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie, Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Na Gali obecni byli także: Przedstawiciel Biura Rzecznika Praw Pacjenta – Pani Krystyna Grochmalska, Przedstawiciele Szpitala w Barlinku, osoby na co dzień dbające o nasze zdrowie: lekarze i pielęgniarki, Przedstawiciele władz miasta Barlinek, Przedstawiciele Rady Nagrody, Wybitny specjalista od emocji z Wrocławia – Aleksander Nogieć oraz przyjaciele Fundacji Joy Aim.

Podczas Gali Zarząd Fundacji zaprezentował projekt „Ogólnopolski Konkurs ZOZ UP”, odbyło się bardzo ciekawe i inspirujące wystąpienie prelegenta – Aleksandra Nogieć oraz zaprezentowane zostały zgłoszenia 19 finalistów Konkursu. Następnie Zarząd Fundacji wraz z gośćmi honorowymi wręczył przyznane przez Rade Nagrody Wyróżnienia i Nagrody. Podczas wydarzenia odbywała się zbiórka publiczna „na zakup materiałów remontowych i doposażenia oddziału pediatryczno-neonatologicznego dla szpitala w Barlinku”. Gala zakończyła się uroczystą kolacją oraz pięknym i pełnym energii występem zespołu T.ON z Żywca.

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu na Zakład Opieki Zdrowotnej Uśmiechniętego Pacjenta przedstawiają się następująco:

I miejsce, z ilością 194 punktów… LAUREAT!

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. Św. Ludwika w Krakowie za projekt „Hortiterapia metodą wspomagania rehabilitacji”, czyli idealne połączenie ogrodnictwa z rehabilitacją poprzez staranny i zaplanowany dobór ćwiczeń manualno-rehabilitacyjnych we współpracy z licznymi organizacjami i instytucjami. Najlepszy dowód na to, że rehabilitacja może być źródłem edukacji i radości. Nagrodę odebrał Dyrektor WSSDz w Krakowie Pan Stanisław Stępniewski, który ujął gości swoim ciepłym przemówieniem. Gratulujemy!

II miejsce z ilością 190 punktów otrzymały 2 wyjątkowe zgłoszenia:

Centrum Onkologii w Bydgoszczy i projekt „Restauracja FANTAZJA all in-clusive – czyli system żywienia pacjentów onkologicznych”. Placówka, która przez żołądek do serca zyskała zadowolenie pacjentów. Restauracja FANTAZJA to kres zimnym i niezjedzonym posiłkom. To zwiększenie wyboru i czasu posiłków. To miejsce integracji pacjentów, miejsce spotkań z odwiedzającymi, którzy także mogą skorzystać z usług restauracji. I wreszcie to połączenie systemu żywienia z szeroko pojętą rehabilitacją. Nagrodę odebrała Zastępca Dyrektora ds. Medycznych i Pielęgniarstwa dr n. med. Anna Koper. Gratulujemy!

Oraz

Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu i projekt „Wolontariat szpitalny – jestem dla Ciebie”. Placówka medyczna, która posiada wolontariuszy spełniających życzenia pacjentów. To m.in. gra na skrzypcach dla pacjentki, która uwielbia dźwięk tego instrumentu, koncert w Sali chorych dla pacjentki, która nie wstawała od miesiąca z łóżka. Niesamowite indywidualne podejście wolontariuszy, którzy swoją obecnością tworzą przyjazną atmosferę niosąc wsparcie i uśmiech pacjentom.

III miejsce, z ilością 189 punktów zdobył

Szpital Wojewódzki im. M. Kopernika w Koszalinie za projekt „Z uśmiechem po zdrowie”. Szpital, który wykorzysta każdą okazję by wywołać uśmiech u małych pacjentów. To m.in. Lalki na dzień dobry, sprzęt multimedialny w świetlicy, teatr odgrywający bajki, rycerze pasujący dzieci na dzielnych pacjentów, sponsorzy z upominkami i godna naśladowania współpraca z różnymi instytucjami – w tym co ciekawe i policjantami i więźniami. Nagrodę odebrała Pani Aneta Artkowska-Leszcz – Kierownik Działu jakości i marketingu w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie.

Rada Nagrody złożona z 14 osób z całej Polski przyznała także następujące Wyróżnienia:

Wyróżnienie z ilością 183 punktów otrzymało Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej za wybitne zdolności w zdobywaniu zadowolenia osób starszych i projekt: „Działania na rzecz uśmiechu osób starszych”.

Wyróżnienie, z ilością 181 punktów otrzymało PS ZOZ Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu za rozśpiewany i muzykalny personel medyczny oraz świetlicę tętniącą życiem w projekcie „Uśmiech na oddziale”

Wyróżnienie z ilością 175 punktów otrzymał Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku za kompleksową edukację i wsparcie całej rodziny w chorobie dziecka i projekt: „Szkoła ATOPII im. dr Teresy Małaczyńskiej”.

Zasłużone Wyróżnienie z ilością 173 punktów otrzymał Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie za imponującą liczbę wolontariuszy i dar angażowania ludzi w działalność i atmosferę szpitala i projekt „Wolontariat akcyjny”. Wyróżnienie odebrała Pani Beata Wieczorek-Wójcik – Dyrektor ds. Pielęgniarstwa oraz Pani Urszula Czacharowska – koordynatorka projektu Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie.

Wyróżnienie, z ilością 170 punktów powędrowało dla Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II za najlepszą edukacje pacjentów, liczne szkolenia, warsztaty i za gazetę dla pacjentów i projekt „Działalność edukacyjna szpitala”.

Wyróżnienie, z ilością 160 punktów otrzymało SP ZOZ Szpital Bielański im. Ks. J. Popiełuszki w Warszawie za najlepsze i kompleksowe połączenie leczenia i szeroko pojętej długoterminowej rehabilitacji oraz wyznaczanie rozwoju szpitala w oparciu o potrzeby pacjentów i projekt pod nazwą: „Podążać za pacjentem i jego potrzebami”.

Wyróżnienie z ilością 159 punktów otrzymał Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lęborku za najlepsze działanie zwiększające zaufanie małych pacjentów i pomysłowy projekt „Pacjent + Miś Ratownik = Uśmiech i Zaufanie”. Wyróżnienie odebrała Pani Alicja Gajewska – Naczelna Pielęgniarka szpitala w Lęborku

Wyróżnienie z ilością 158 punktów otrzymał wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu Zdrój za stworzenie nowego, bajkowego oddziału mimo braku miejsca i projekt „BAJKOWÓZ – czyli wędrująca szpitalna biblioteka”

Wyróżnienie z ilością 155 punktów wędruje do Szpitala Powiatowego w Szczytnie za zastąpienie białych fartuchów kolorowymi i umiejętność słuchania swoich pacjentów w projekcie „Zespół Opieki Zdrowotnej w Szczytnie szpitalem z uśmiechem”

Wyróżnienie z ilością 151 punktów dla Centrum Radioterapii i Usprawniania Nu-Med. Grupa S.A w Elblągu za najlepszą metodę motywowania pacjentów do wyzdrowienia i najlepszą współpracę z artystami w projekcie „ARTETERAPIA w Centrum – RAD-Art.”. Wyróżnienie odebrała Pani Agnieszka Tuńska, dyrektor ds. jakości NU-MED. GRUPY S.A.

Wyróżnienie, z ilością 149 punktów ex aequo dla:
Centrum Medycznego w Rzeszowie – za najlepsze zagospodarowanie czasu pacjentów i system komputerowej organizacji ruchu pacjentów w projekcie „Nowoczesna przychodnia medyczna przy Al. Rejtana 53”
Oraz dla
Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka Szpital Miejski w Zabrzu za najlepsze połączenie medycyny, instynktu i intuicji pacjentek i projekt „Narodziny w wodzie uśmiechem całej rodziny”.

Wyróżnienie z ilością 147 punktów otrzymał Szpital Powiatowy w Zawierciu
za najlepsze umiejętności w pozyskiwaniu darczyńców dla hospitalizowanych dzieci i projekt: „Uśmiech małego pacjenta”. Wyróżnienie odebrały przedstawicielki Szpitala w Zawierciu: Pani Aleksandra Kalińska oraz Ewa Markiewicz.

Wyróżnienie z ilością 133 punktów wędruje do Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota za najlepszy dowód na to, że Konkurs ZOZ UP inspiruje i pobudza do działania i projekt „z Uśmiechem do pacjenta”.

wyróżnienie z ilością 128 punktów otrzymała MedPolonia Sp. z o. o. w Poznaniu za zwiększanie świadomości pacjentów do prawa do leczenia bez bólu i projekt: „Bezbolesna i komfortowa endoskopia przewodu pokarmowego”.

Gratulujemy finalistom Ogólnopolskiego Konkursu na Zakład Opieki Zdrowotnej Uśmiechniętego Pacjenta i życzymy dalszych sukcesów, inspiracji i pomysłów, z których skorzystają pacjenci!