„Są takie wydarzenia, które – przeżyte wspólnie – muszą się zakończyć przyjaźnią.”

Gala rozdania nagród w Ogólnopolskim Konkursie na Zakład Opieki Zdrowotnej Uśmiechniętego Pacjenta 2016 co prawda już za nami, jednak to co zaczęło się 30 czerwca 2017 r. w Pensjonacie Leśny Dom w Barlinku to początek fantastycznych rzeczy. Zapraszamy na relację z najważniejszego dla nas wydarzenia w tym roku.

Ludzie…, Goście…, Przyjaciele

Każdy kto tego dnia zaszczycił nas swoją obecnością wlewał w nasze serca kroplę radości, tak, że gdy rozpoczynaliśmy Galę nasze serca wypełniły się po brzegi. To cudowne uczucie, gdy przyjaciele Fundacji Joy Aim towarzyszą nam podczas ważnych wydarzeń i po prostu są. Byliśmy szczęśliwi, że byli z nami przedstawiciele placówek medycznych z całej Polski: Barlinka, Bydgoszczy, Elbląga, Gorzowa Wlkp., Koszalina, Krakowa, Lęborka, Myśliborza, Poznania, Wejherowa i Zawiercia. Myślami z nami był także Gdańsk i Zabrze. To niesamowite, że udało nam się w jednym miejscu gościć tak energicznych, pełnych pasji pracowników służby zdrowia.

Swoim towarzystwem zaszczycili nas także przedstawiciele władz lokalnych, Przedstawicielka Biura Rzecznika Praw Pacjenta – Pani Krystyna Grochmalska oraz nasz prelegent i wybitny specjalista od emocji Aleksander Nogieć. Całość dopełnili członkowie Rady Nagrody, osoby towarzyszące oraz Zespół T.ON z Żywca, utalentowana Winia Krawczyk i dwie najlepsze pod słońcem wolontariuszki: Asia i Patrycja.

Uśmiech na Dzień Dobry

Prowadzące uroczystość Kamila Rogut-Szkudlarek i Ewa Krygowska lubią niezwykłe przywitania. I choć na Sali były osoby, które o tym wiedziały i nawet sprawdziły dokładnie swoje krzesła, czy aby prowadzące nie ukryły znów kopert, to i tak udało się wszystkich zaskoczyć spontanicznym i wesołym „Socu bacu, socu vira”. Po tym wspólnym ćwiczeniu nasi goście klaskali pięknie cały wieczór!

„Niby nic, a tak to się zaczęło…”

O tym, jak zrodził się pomysł na Konkurs ZOZ Up opowiedziała Kamila Rogut-Szkudlarek. Historia o tym, że nawet chorobę można przekuć w coś pożytecznego pokazała także, że inspiracje do działania można tak naprawdę znaleźć wszędzie, we wszystkim i o każdej porze. Dodatkowo słuchacze dowiedzieli się jak powstawał projekt ZOZ UP, a gdy już znane były nawet statystyki obejrzeli filmik relacjonujący pracę całego zespołu.

Przemówienie Aleksandra Nogieć

Wybitny specjalista od emocji i człowiek o bogatym doświadczeniu z ludzkimi troskami porwał gości swoim ciekawym, pełnym innowacji przemówieniem. W trakcie wystąpienia nauczył techniki relaksacyjnej, zadał kilkanaście pytań zachęcając publiczność do aktywnego uczestnictwa i wyjaśnił znaczenie pozytywnych emocji i uśmiechu w powrocie pacjentów do zdrowia.

Inspiracja na najwyższym poziomie

Zapowiadając prezentacje multimedialną wszystkich projektów ZOZ UP Kamila Rogut-Szkudlarek ogłosiła, że marzenia Fundacji Joy Aim, o uśmiechach pacjentów, dzięki 19 finalistom zostały spełnione. Publiczność usłyszała, że placówki, które wzięły udział w Konkursie świadczą swoje usługi medyczne w oparciu o centralną i kluczową pozycję pacjenta, stosują pionierskie rozwiązania i dbają o zadowolenie pacjentów. Dziś kącik do rysowania dla dzieci w przychodni, czy odwiedziny Św. Mikołaja są standardem – wiemy to, ponieważ finaliści Konkursu robią po prostu więcej!

A było czym się zainspirować! Ogrodnictwo połączone z rehabilitacją, restauracja all in-clusive w szpitalu, koncerty w salach chorych, teatr na oddziałach, lalki i misie na dzień dobry, imprezy okolicznościowe dla pacjentów, wernisaże i wystawy sztuki na szpitalnych korytarzach, poród przy świecach i relaksacyjnej muzyce, szkolenia i warsztaty dla pacjentów i ich rodzin, rozśpiewane pielęgniarki i lekarze, bajkowozy, komputerowy system przywoływania pacjentów, jabłko na pożegnanie, kolorowe fartuchy, x-boxy w szpitalnych świetlicach, wolontariusze piekący babeczki dla pacjentów, kawa, herbata i film w oczekiwaniu na wizytę lekarską, królewna w przychodni puszczająca bańki mydlane, bezbolesne badania…. i wiele wiele więcej!

Prowadzące z honorowymi gośćmi przekazały przyznane przez pracowitą Radę Nagrody Wyróżnienia. Były to piękne, ręcznie robione ceramiczne dzieła wykonane przez artystyczną duszę Aleksandrę Bigus-Sławińską. Statuetki wykonała Pracownia Ceramiczna „Od rzeczy” Pani Ewy Apanowicz – wierzymy, że wyklują się z nich nowe pomysły, które zachwycą pacjentów.

Prawdziwą przyjemnością okazało się przemówienie Dyrektora Stanisława Stępniewskiego, który reprezentował Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. Św. Ludwika w Krakowie – zdobywcę tytułu Zakładu Opieki Zdrowotnej Uśmiechniętego Pacjenta. Przedstawiciel tej placówki medycznej ujął gości swoim ciepłem, empatią i opowieścią dwóch niezwykłych przypadków. My już wiemy, że swoim entuzjazmem i projektem „Hortiterapia metodą wspomagania rehabilitacji” zaraził innych przedstawicieli jednostek leczniczych! Gratulujemy!

Miejsce pełne smaku

Po części oficjalnej odbyła się uroczysta, pełna smaku kolacja. Miejsce Gali – Pensjonat Leśny Dom w Barlinku poza piękną, przeszkloną i wytworną salą konferencyjną słynie z gościnności i… bardzo dobrej kucharki. To była uczta dla zmysłów: połączyć pyszne jedzenie z atmosferą otoczenia lasu i elegancji.

Dla zmysłu słuchu…

Maciek, Michał, Kamil i Michał zadbali o coś dla ucha! Młodzi, utalentowani przyjechali do Barlinka prosto z Żywca by eksplodować na scenie swoim autorskim repertuarem. Zachwycili! Porwali do tańca! I… zakochali się w Barlinku. My też kochamy muzykę Zespołu T.ON i nie chcemy długiej rozłąki!

W międzyczasie…

Podczas Gali odbywała się zbiórka publiczna „Na zakup materiałów remontowych i doposażenie oddziału pediatryczno-neonatologicznego dla Szpitala w Barlinku”. To była pierwsza zbiórka Fundacji Joy Aim. Nasi goście rozmawiali, wymieniali doświadczenia, inspirację i kontakty. Cieszymy się, że Winia Krawczyk swoim bystrym okiem i aparatem fotograficznym ujmowała najważniejsze dla wszystkich momenty. Czujemy ogromną wdzięczność za pomoc do Asi i Patrycji – dziewczyny spisały się na medal! W trakcie uroczystości przyjechali także redaktorzy Kroniki z TVP3 Szczecin i mogliśmy podziwiać ich pełen profesjonalizm w działaniu.

Co teraz?

Planujemy przygotować folder ze szczegółowymi opisami naszych finalistów – tak by inne placówki mogły szybko do nich dotrzeć i w efekcie by dobre praktyki trafiły do jak najszerszego grona pacjentów. Czujemy się pełni energii! Poznaliśmy wspaniałych ludzi i chcemy się od nich uczyć. Już wiemy, że zainspirowaliśmy swoim projektem, już wiemy, że się podobało i już wiemy, że chcemy to powtórzyć!

Dziękujemy!