“Lubimy lato I to co nowe”/7 – W Upał idealny na urlop ;-)

Czy wiesz, że upał i brak klimatyzacji w pomieszczeniu pracy osłabia Twoje myślenie, koncentracje i refleks? Z cyklu „Lubimy lato i to co nowe” prezentujemy badanie naukowców z Harvard TH Chan School of Public Health w Bostonie, którzy przez 12 dni badali aktywność fizyczną, zdolność i szybkość rozwiązywania zadań przez studentów.

Kierujący eksperymentem Jose Guillermo Cedeño postanowił objąć badaniem wpływ wysokiej temperatury w pomieszczeniu na ludzi zdrowych i pracujących podkreślając, że dotychczasowe badania w większości skupiały się na dzieciach i osobach starszych. Uczestników podzielono na 2 grupy: przebywających w pomieszczeniu z klimatyzacją i bez i poddano testom kilka razy dziennie. Wyniki były jednoznaczne – Ci, którzy pracowali w klimatyzowanym pomieszczeniu zadania wykonywali szybciej i dokładniej, niż Ci, którzy pracowali w wysokiej temperaturze.

Tegoroczne lato w Polsce zdecydowanie opowiedziało się za urlopowiczami, niejednokrotnie zostawiając pracowników bez opcji ochłodzenia. W związku z tym zachęcamy do podzielenia się z nami swoimi sposobami na upał w czasie pracy na naszej facebookowej stronie.

 

Źródło: PLOS Medicine (dostęp 30.07.2018 r.).