„Lubimy lato i to co nowe”/5 – Na spacer bez telefonu ;-)

Dziś wszystko sprzyja odpoczynkowi na łonie natury, a zwłaszcza zbliżająca się wolna niedziela handlowa i środek lata, więc… korzystaj! Resetuj się, odpoczywaj i odradzaj się na nowy tydzień wśród zieleni, ale bez telefonu i laptopa. Dlaczego? Według najnowszego odkrycia naukowców korzyści płynące z przebywania w przestrzeni zakłóca nam stałe połączenie ze światem za pomocą technologii cyfrowej. Z cyklu „Lubimy lato i to co nowe” zapraszamy do dalszej części artykułu….

Jak wyglądał eksperyment?

Prof. Sullivan i Rose Schmillen z Uniwersytetu Illinois oraz prof. Bin Jiang z Uniwersytetu w Hongkongu dowiedli, że przebywanie w otoczeniu naturalnym pomaga odrodzić się po zmęczeniu psychicznym. Natura taka jak wodospady, otoczenie drzew, szczenięta czy ognisko bez problemu skupiają uwagę człowieka i pomagają mózgowi przywrócić zdolność uwagi. Jednak, gdy człowiek przebywa w przestrzeni będąc myślami w swoim telefonie lub komputerze sprawa wygląda już inaczej. Naukowcy dowiedli tego dzieląc uczestników badania na 2 grupy: jedną z komputerem, a drugą bez, oraz umieszczając ich w 2 różnych krajobrazach: zieleni i parkingu. Następnie uczestnicy wykonali zadania, po których mieli 15 min. przerwy, a Ci którzy mieli ze sobą komputery mieli ją spędzić przeglądając swoje e-maile, sklepy internetowe i portale społecznościowe, po czym uczestnicy znów wykonali testy. Wyniki były jednoznaczne – Ci, którzy odpoczywali w zieleni bez komputera wykonali zadania o wiele lepiej, niż Ci, którzy odpoczywali przy Internecie. Badacze stwierdzili, że przerwa wykorzystana na przeglądanie sieci jest odpowiednikiem braku przerwy.

Co to oznacza?

Jeśli potrzebujesz naprawdę zregenerować swoje siły, odpocząć i poukładać myśli to wybierając się do lasu, parku, nad jezioro czy plażę; zostaw swój telefon w domu. Przestrzeń nie przynosi korzyści, jeśli masz głowę ciągle w swoim urządzeniu. Lato, pogoda i najbliższa niedziela są idealne, by na sobie przetestować opisany eksperyment, więc do dzieła!

 

Źródło: „Environment and Behavior” (dostęp 20.07.2018r.)