„Lubimy lato i to co nowe”/3 – Tyjemy od nadmiaru ;-)

Czy wiesz co powoduje zwiększenie masy ciała? Nowe badania pokazują, że odpowiada za to wyłącznie spożywanie tłuszczu. Z cyklu „Lubimy lato i to co nowe” przekazujemy wyniki badań naukowców z Chińskiej Akademii Nauk, którzy przeprowadzili największe badania i analizę składników diety: tłuszczów, węglowodanów (cukru) i białek i ich wpływ na zwiększenie masy ciała.

 

Aby przeprowadzić badanie naukowcy wzięli pod uwagę aż 30 diet różniących się od siebie zawartością tłuszczu, węglowodanów i białek. W związku z tym, że kontrolowanie diet ludzi w taki sposób i przez okres kilku lat jest niemożliwe, badacze wybrali do eksperymentu podobne do ludzi w fizjologii i metabolizmie myszy. Myszy karmiono tymi dietami przez 3 miesiące, co odpowiada 9 latom życia u ludzi. Wykonano ponad 100 tys. Pomiarów zmian masy ciała, a tkankę tłuszczową zmierzono mikro rezonansem.

 

Prof. John Speakman kierujący badaniem wskazał na jednoznaczny wynik – jedyną rzeczą, która sprawiła, że myszy przytyły było spożywanie większej ilości tłuszczów w diecie. Węglowodany i ich łączenie z tłuszczem również nie miały większego wpływu, jak sam tłuszcz.

 

Takie wyniki to cudowne odkrycie dla wszystkich miłośników słodkiego. Trwa lato więc korzystajmy! Oczywiście pamiętając, że tyje się od nadmiaru, nie od właściwej ilości.

 

Źródło: “Cell Metabolism and includes”  ( dostęp 15 lipca 2018r.)