„Lubimy lato i to co nowe”/10 – Przywrócenie wzroku o krok bliżej.

Badacze przywracają wzrok myszom, zmieniając komórki Müllera, w fotoreceptory pręcików. Odkrycia naukowców z Icahn School of Medicine at Mount Sinai zwiększają wysiłki w kierunku terapii regeneracyjnych w chorobach oczu takich jak zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem i zwyrodnienie barwnikowe siatkówki.

 

Jak to działa?

W siatkówce oka mamy 2 rodzaje fotoreceptorów: pręciki i czopki. Pręciki pozwalają nam m.in. widzieć w słabym świetle, ale wg naukowców mogą także zachowywać fotoreceptory czopków. Czopki z kolei w chorobach oczu giną w późniejszych stadiach i odpowiadają za widzenie barw i ostrość. Obecna wiedza zakłada, że ani czopki, ani pręciki same w sobie się nie regenerują – zarówno u ludzi, jak i u myszy. Jednak istnieje gatunek – danio pręgowany, u którego po uszkodzeniu fotoreceptorów siatkówki, komórki Müllera w odpowiedzi przekształcają się w pręciki, co stanowiło natchnienie i chęć zbadania tego zjawiska u naukowców. Co jeśli pręciki siatkówki można zregenerować wewnątrz oka? Właśnie to poddano eksperymentowi. Na początek widzącym myszom badacze wprowadzili do komórek Müllera gen odpowiedzialny za produkcję białka pobudzającego je do podziałów. W następnym etapie wprowadzili do oczu myszy cząsteczki, które prowokowały powstałe po podziałach komórki do przemiany w pręciki. Eksperyment przeprowadzano bez uszkadzania komórek wewnątrz oka.

Rezultaty badania

Nowe fotoreceptory pręcików oglądane pod mikroskopem wyglądały strukturalnie tak samo jak rzeczywiste. Co więcej, podobnie jak reszta pręcików utworzyły one połączenia pozwalające im na komunikację z pozostałymi komórkami siatkówki.

Następnie badacze powtórzyli badanie z myszami niewidomymi od urodzenia. Wyniki pokazały, że także w tym przypadku zregenerowane nową metodą pręciki zintegrowały się z innymi elementami siatkówki i w reakcji na światło przekazywały impulsy do pierwotnej kory wzrokowej w mózgu.

Co to oznacza?

Dr Bo Chen, profesor okulistyki i dyrektor Programu Stem Cell na Uniwersytecie Icahn w Mount Sinai w Nowym Jorku przekształcając komórki Müllera w pręciki daje swoim odkryciem nadzieje ludziom dotkniętym chorobami zwyrodnienia plamki żółtej lub zwyrodnienia barwnikowego siatkówki. Teraz czas na badania na ludzkich tkankach siatkówki. Póki co w laboratorium. Trzymamy kciuki za sukces i powodzenie badań!

 

 

Źródło:

czasopismo National Institutes of Health, Nature 2018. Raport z dnia 15 sierpnia 2018