IV Barlinecki Dzień Zdrowia – relacja

Dzień pełen profilaktyki, dzień zabawy i uśmiechu, dzień integracji, dzień zdobywania wiedzy – jednym słowem IV Barlinecki Dzień Zdrowia! Zapraszamy na relację!

 

Było z nami aż 17 specjalistów!

Czasami wystarczy własne przekonanie, że jest się zdrowym, a czasami potrzebujemy kogoś kto rozwieje nasze wątpliwości lub doda pewności, że wszystko jest dobrze.  Przewodnika i doradcy, który wskaże co poprawić, by poczuć się zdrowo. 4 edycja Barlineckiego Dnia Zdrowia obfitowała w aż 17 takich wyjątkowych osób. Wśród nich lekarze i specjaliści tacy jak: Dr n. med. Anna Grajewska-Wołczyk – dermatolog i wenerolog; dr n. med. Joanna Zielonka – kardiolog; lek. med. Maciej Koberski –otolaryngolog; lek. med. Marian Jędrzejczyk – pediatra; dr. N. med. Agata Jankowska – pediatra i neonatolog; mgr Jerzy Bryczek – osteopata; mgr Jolanta Bekier, a wraz z nią jeszcze 2 fizjoterapeutów; mgr Bartosz Majocha i Pamela Baranowska – fizjoterapeuci; mgr Agnieszka Komorowska – psycholog; mgr Joanna Sobkowiak-Strzelecka – psycholog dziecięcy i psychoterapeuta; mgr Gabriel Strzelecki – psycholog dziecięcy i jeszcze jedna osoba z zespołu Gabinetu Psychoterapii SENS z Gorzowa Wlkp; dr n. med. Agata Gibert-Bodnar – stomatolog; mgr Patrycja Krynicka – dietetyk kliniczny; mgr Joanna Kisły – dietetyk. Wszyscy Ci specjaliści całym sercem zaangażowali się w udzielanie bezpłatnych konsultacji i wykonywali badania dla mieszkańców Barlinka. Każda edycja wnosi też dla nas jako organizatorów coś cennego – wskazówki na przyszłość. 7 września przekonaliśmy się, że mieszkańcy naszego miasta chcą dbać o zdrowie swoje i swoich bliskich. Bardzo chcielibyśmy móc w przyszłości zaoferować jeszcze więcej tak zaangażowanych i cudownych lekarzy i ekspertów od zdrowia – z nimi można po prostu całe góry przenosić! Poznaliśmy także preferencje i potrzeby mieszkańców Barlinka, wiemy, że największa kolejka była do dermatologa i dietetyków. Wielu z Was skorzystało z konsultacji laryngologicznych, kardiologicznych i z obecności fizjoterapeutów. Wiele mam rozwiało swoje wątpliwości w czasie długich rozmów z pediatrami i wiemy też, o jakich specjalistów jeszcze pytaliście… Jednym słowem konsultacje uznajemy za baaardzo udane! Ich liczbę szacujemy na aż. Ponad 200!

 

Nowy rekord bezpłatnych badań w Barlinku.

W 3 edycji Barlineckiego Dnia Zdrowia liczyliśmy wszystko dokładnie i wiemy, że Barliniacy zrobili łącznie ponad 500 badań! W tej edycji po prostu nie udało nam się tego dokładnie policzyć, ale jesteśmy pewni, że bezpłatnych badań wykonano więcej niż kiedykolwiek! Do końca pracowało Laboratorium Szpitala Barlinek, a Panie laborantki jak zawsze wykonywały morfologię sprawnie i szybko, chyba nawet nikt nie zapłakał…. 4 godziny wykonywane było EKG serca i badanie słuchu, ciśnienie mierzyły aż dwie pielęgniarki Szpitala Barlinek, poziom glukozy badała cały czas Pani Maria Piotrowska reprezentująca Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, wiele pań zdecydowało się wykonać bezpłatną cytologię (Brawo!), także dr n. med. Anna Grajewska-Wołczyk przy każdej konsultacji badała dermatoskopem znamiona skórne. Jak zawsze Kolejka ustawiała się także do analizy składu ciała, którą wykonywała mgr Joanna Kisły. Frekwencja była tak duża, że nie było czasu liczyć każdego wykonanego badania, ale sami przyznajcie, że chyba było tego ponad 500… I to nas niesamowicie cieszy! Te podstawowe i specjalistyczne badania wykluczają NAPRAWDĘ wiele chorób! Mamy nadzieję, że większość z Was upewniła się w swoim dobrym zdrowiu i że powoli, powoli wyrabiacie w sobie dobry nawyk corocznych kontrolnych badań profilaktycznych! Fundacja Joy Aim i Szpital Barlinek z miłą chęcią przypomną Wam o tym w następnym roku!

 

Zabawa, uśmiech i radość.

7 września pokonaliśmy brak słońca. Spoglądaliśmy na termometr i nie wierzyliśmy…tylko 13 stopni? Nam było ciepło, a wręcz gorąco! Energi dodawały nam warsztaty tworzenia koszulek z Promocjone.com, szycie i tworzenie cudów z Plantacją Wyobraźni, bieganie za bańkami, jedzenie waty cukrowej, rozmowy ze znajomymi przy pysznych ciastach i deserach, jedzenie kotlecików i potraw wykonanych przez Kuchnie Społeczną w Gorzowie Wlkp. (te potrawy NAPRAWDĘ były bez mięsa!). Słońca i lata dodała niesamowita sceneria całego dziedzińca! Kapelusze, wstążki, lampiony, jabłka – wciąż zastanawiamy się, czy Asia Sucha nie powinna otworzyć firmy dekoracyjnej…. I do tego balony z Helowe Barlinek i super animacje z Panią Eweliną i jej pomocnikami! No chyba ten termometr się zepsuł, bo atmosfera była naprawdę gorąca!

 

Jak wrzesień to i edukacja!

Jesteśmy dumni z naszych prelegentów. Mówili ciekawie, mieli niesamowity kontakt z publicznością i do tego bardzo profesjonalnie! Wykłady rozpoczeła mgr Patrycja Krynicka mówiąc o wskazówkach dietetycznych na zaparcia. Pani Patrycja jako adiunkt w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym potrafi rzeczowo przekazać wiedzę i wydobyć ją ze słuchaczy. Troje z nich otrzymało nawet gadżety z Poradni Dietetycznej Smak Zdrowia. Gratulujemy talentu!

Następną prelekcję przygotowała dr Agata Gibert-Bodnar, która opowiedziała o tym jak zapobiegać pruchnicy u dzieci. Wiedzieliście, że nie można oblizywać dziecięcego smoczka? Takich newsów było jeszcze masa! I to wszystko w ciągu kilkunastu minut!

Sumienie rodziców dogłębnie poruszył mgr Gabriel Strzelecki opowiadając o wpływie smartfonów i tabletów na dzieci i młodzież. Jeśli Wasze dziecko spędza wiele czasu z telefonem i nie macie już pomysłu jak je oderwać to z całego serca polecamy Wam właśnie Gabinet Psychoterapii SENS, bowiem już sama prelekcja zapowiada nowe spojrzenie na sprawę. My chyba zaczniemy się chować przed dziećmi z telefonem, by nie brały od nas złego przykładu 😉

Swoją prelekcją zaskoczyła także mgr Jolanta Bekier –fizjoterapeutka z Dotyk Zdrowia. Każdy słuchacz otrzymał grafikę pomagającą zrozumieć zalety poprawnej postawy. Prelegentka rzeczowo opowiedziała nie tylko o wadach postawy u dzieci, ale rozszerzyła wykład także dla dorosłych, przekazując wiedzę na temat postawy ciała przy wykonywaniu pracy. Gratulujemy szerokiej wiedzy!

Wiele osób zebrał także pokaz udzielania pierwszej pomocy. Specjalnie na okoliczność IV Barlineckiego Dnia Zdrowia przygotował go personel medyczny Szpitala Barlinek. Wiecie jak to się robi? Np. gdyby dziecko potrzebowało Waszej pomocy będzie to 15 ucisków i 5 wdechów. A wiecie jak uratować kogoś dorosłego? Pewnie tak. Byliście i widzieliście jak robiła to pielęgniarka na fantomie…

 

Wiele działo się także w Sali konferencyjnej Szpitala Barlinek. Śmiechoterapia z Pawłem Zawendowskim ze Szczecińskiego Klubu Śmiechu zgromadziła grupę dzieci, które chichotały głośno i chwaliły talent jogina śmiechu.

Także joga dla dzieci cieszyła się popularnością wśród młodych uczestników Barlineckiego Dnia Zdrowia. Joanna Frey dała z siebie wszystko, co najlepsze!. Było fantastycznie i wesoło!

Pokaz technik oddychania z Panią Magdą Smorąg skupił bardziej doświadczoną publiczność. Było to niesamowite spotkanie, bo choć na zewnątrz panowała niska temperatura i zaczęło kropić to pranajama spowodowała, że wszystkim uczestnikom było bardzo ciepło.

 

Dla każdego coś dobrego!

Profilaktyka zdrowotna jest przyjemna i może być kojarzona z uśmiechem i zabawą. Jako organizatorzy zawsze staramy się zadbać o szczegóły. Wiemy, że przychodzicie na czczo na badania, więc zawsze staramy się o coś na ząb. 7 września mieliśmy super śniadanie! Było coś dla wegetarian – pyszne zielone i nie tylko śniadanie z Kuchnią Społeczną. Były pyszne kanapki dla tradycjonalistów, które wykonała najlepsza kucharka z Fundacji Joy aim – Ewelina, która jednocześnie reprezentowała i nas i Radosną Szkołę i jeszcze Bar AS. Były upominki i zabawki dla każdego dziecka, które mogliśmy zaoferować dzięki wsparciu od sklepu Zabawkowego „Lisicki” i mieliśmy super gadżety dla dorosłych dzięki Eltel Media Electro w Barlinku, dzięki wsparciu New Body Fitness, Kids Shop i Monice Urbaniak. Najwięcej emocji wzbudziło jednak losowanie vouchera na weekendowy pobyt w Baltin Hotel & SPA k. Mielna, który ufundował Pan Marcin Kikut. Jakież było poruszenie publiczności, gdy tuż po godz. 12-tej trafił on do starszej Pani Stanisławy! Pani Stanisławo życzymy udanego pobytu nad morzem! Całość wydarzenia dopełnili nasi partnerzy: Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Bratek, Barlineckie Towarzystwo Edukacyjne, Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”, Portal społeczny dla osób niepełnosprawnych Werbeo. Każdy z nich przygotował garść cennych informacji edukacyjnych od siebie. Dziękujemy!

Na koniec napiszemy, że usłyszeliśmy wiele ciepłych słów w kierunku prowadzącej tegoroczne wydarzenie. Pani Aleksandra Zalewska-Stankiewicz stała się tego przedpołudnia częścią IV Barlineckiego Dnia Zdrowia. Wiedzieliśmy, że redaktorka Twojego Radia na pewno posiada talent, ale i tak zostaliśmy – podobnie jak uczestnicy – pod wielkim, wielkim wrażeniem! Pani Aleksandra sprawiła, że było cieplej, energiczniej i radośniej. Dziękujemy!

 

Fundacja Joy Aim i Szpital Barlinek