Zdobywcy Uśmiechów pacjentów – czyli wyniki ZOZ UP

W szpitalu można śpiewać, wyprawić „Wesele”, nauczyć się robić makijaż, przeprowadzić eksperymenty z ciekłym azotem i plazmą… Można też być zbadanym przez chodzącą maskotkę, posłuchać opowieści o Stasiu Wyspiarskim, albo pogawędzić lub pobawić się z Edkiem… Na lekarza można czekać w pięknym ogrodzie, albo w towarzystwie inteligentnego tableta lub bezkarnie porysować sobie po ścianie… Można też wykorzystać gaz rozweselający, rozwiać wątpliwości podczas warsztatów i szkoleń lub korzystając z gotowych pakietów… W szpitalu można nauczyć się z dzieckiem jogi, poznać przyjaciół, odpocząć w domowych warunkach lub porobić fikołki w Sali polisensorycznej… Można też zacząć pisać wiersze, zostać malarzem i wystawić swoje dzieła, można uprawiać aerobik lub rośliny, potańczyć i wiele więcej… I można to wszystko robić w Polsce. Bo są takie szpitale, dla których zadowolenie i uśmiech pacjenta są na pierwszym miejscu!

Wyniki II edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Zakład Opieki Zdrowotnej Uśmiechniętego Pacjenta przedstawiają się następująco:

I miejsce, z ilością 88 punktów… LAUREAT! Poradnia Psychologiczna Fundacja Gajusz i Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 w Łodzi za projekt „Edek”, czyli idealne połączenie przyjaźni, wsparcia, zabawy i zrozumienia w postaci terapeutycznej lalki-pacjenta – Edka. Nagrodę odebrały Panie Małgorzata Kania i Joanna Bednarska-Kociołek, Weronika i oczywiście sam Edek. Gratulujemy!

II miejsce z ilością 70 punktów otrzymał Szpital Barlinek Sp. z o. o. i projekt „Dzienny Dom Opieki Medycznej w Barlinku” za stworzenie wyjątkowego pomostu pomiędzy opieką szpitalną i domową, miejsce integracji, rehabilitacji oraz doskonałej alternatywy dla opiekunów osób chorych. Nagrodę odebrała dr n. med. Maria Jaworska – Dyrektor ds. lecznictwa w Szpitalu Barlinek. Gratulujemy!

III miejsce, ex aequo z ilością 64 punktów zdobyły:

SPSK Nr 6 ŚUM Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach i projekt „Akademia Misia Zdrowusia” za stworzenie ikony zdrowia i przyjaźni w postaci chodzącej maskotki. Nagrodę odebrali przedstawiciele placówki: Beata Wojciechowska-Musik, Bartosz Krawczyński, Wojciech gumułka i … Zdrowuś!

oraz

Centrum Onkologii im. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy i projekt „Zespół Wsparcia duchowego Na dobre i złe. Muzykoterapia – dźwięki, które leczą” za pionierskie połączenie muzykoterapii, wykładów motywacyjnych, sztuki i warsztatów makijażu dla pacjentek onkologicznych.

Rada Nagrody przyznała także następujące Wyróżnienia:

najwyższe Wyróżnienie z ilością 55 punktów dla Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Ochota i projekt „Uśmiech to jeden z sukcesów terapii” za śmiałe połączenie naturalnych form terapii ze standardowym leczeniem i wykorzystanie każdej możliwości poprawiającej zdrowie pacjentów psychologicznych.

Wyróżnienie z ilością 54 punktów zasłużenie otrzymał Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie i projekt „Pierwsza tego typu w Polsce Szpitalna Politechnika”za kreatywne i jedyne w swoim rodzaju połączenie nauki z ciekawością małych pacjentów oraz wzorową współpracę z innymi podmiotami w celu realizacji przedsięwzięcia. Wyróżnienie odebrał Pan Norbert Komar Zastępca Dyrektora ds. ekonomicznych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie.

Wyróżnienie z ilością 49 punktów otrzymał Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu i projekt „Stomatologiem każdy być może” za świetne i twórcze stworzenie raju dla pacjentów dentystycznych. Wyróżnienie odebrała Monika Jaskólska Kierownik Działu Zarządzania Jakością w toruńskim szpitalu.

Wyróżnienie, z ilością 45 punktów otrzymało Centrum Medyczne BetaMed S.A. w Chorzowie i projekt „Najtańszy, najskuteczniejszy lek – uśmiech i serce” za profesjonalne i imponujące w ilości i wielowymiarowości działań na rzecz pacjentów oraz za stworzenie poczekalni w ogrodzie. Wyróżnienie odebrała przedstawicielka Centrum Medycznego BetaMed Pani Wioletta Dobrzańska.

Wyróżnienie, z ilością 44 punktów dla Szpitala Miejskiego im. J. Garduły w Świnoujściu i projekt „Staś Wyspiarski na dzień bardzo dobry” za proste połączenie zabawy z leczeniem oraz wszystkie uśmiechy najmłodszych pacjentów. Wyróżnienie odebrała Pani Dorota Konkolewska Prezes Szpitala w Świnoujściu.

Wyróżnienie z ilością 43 punktów dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu i projekt „Oddział uśmiechniętego pacjenta” za dynamiczny rozwój i stworzenie Sali Stymulacji Polisensorycznej.

Wyróżnienie z ilością 41 punktów ex aequo dla:

Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego Kraków Prokocim i projekt „Środowe spotkania dla rodziców”za całościowe podejście do rodziców wcześniaków, cykliczność i stałą obecność budującą komfort i pewność. Wyróżnienie odebrała dr Magdalena Panek – koordynatorka projektu w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.

oraz dla:

Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brodnicy i projekt „Bajeczny oddział pediatryczny”za różnorodność i wielość działań na rzecz poprawy samopoczucia małych pacjentów. Wyróżnienie odebrał Pan Robert Piekarski – Pełnomocnik ds. Systemu Zarządzania Jakością w ZOZ w Brodnicy.

Wyróżnienie z ilością 40 punktów, dla Szpitali Pomorskich Sp. z o. o. Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie i projekt „Wolontariusze mają moc”, za wolontariuszy o niespotykanym zaangażowaniu, sercu i umiejętnościach stworzenia miejsca relaksu dla pacjentów w zasadzie z niczego. Wyróżnienie odebrała Pani Urszula Czacharowska koordynatorka projektu w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie.

Wyróżnienie z ilością 39 punktów powędrowało do Samodzielnego Publicznego Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słupsku i projekt „Klub rodzica i malucha”, za imponującą ilość działań na rzecz integracji młodych rodziców oraz za pomysłowe zwiększanie ich świadomości zdrowotnej. Wyróżnienie odebrała Pani Justyna Ziętara koordynatorka projektu W SP Miejskim ZOZ w Słupsku.

Wyróżnienie z ilością 35 punktów dla ubiegłorocznego laureata czyli Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie i projekt „Bajkowa aleja”, za oryginalne i pomysłowe połączenie zabawy i profilaktyki zdrowotnej. Dyrektor Stanisław Stępniewski przekazał Fundacji wyrazy podziękowania i deklaracji dalszych inicjatyw na rzecz małych pacjentów.

Wyróżnienie, z ilością 33 punktów dla Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie i projekt „Nowoczesne rozwiązania w medycynie pracy”, za innowacyjne wykorzystanie tabletów i telewizji do profilaktyki zdrowotnej.

Wyróżnienie z ilością 30 punktów ex aequo dla:

Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. bł. Ks. J. Popiełuszki we Włocławku i projekt „Narodowe czytanie w oddziale dziecięcym WSS we Włocławku”, za oryginalne połączenie czytania, teatru, edukacji i otwartości na potrzeby pacjentów. Wyróżnienie odebrał Pan Robert Piekarski – Kierownik Działu Jakości i Kontroli Zarządczej w szpitalu we Włocławku.

oraz

Szpitala Powiatowego w Chrzanowie i projekt „Organizacja czasu wolnego pacjentom Szpitala Powiatowego w Chrzanowie”, za działania poprawiające warunki pobytu wszystkim pacjentom”.

Wyróżnienie z ilością 28 punktów otrzymało Centrum Medyczne MedPolonia w Poznaniu i projekt „Pakiety pobytowo-diagnostyczne”, za zwiększanie pacjentom możliwości profilaktycznych oraz budowanie poczucia bezpieczeństwa.

Wyróżnienie z ilością 27 punktów otrzymał Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowii Mazowieckiej i projekt „Z uśmiechem przez poród”, za kompleksowe przygotowanie przyszłych mam do spotkania z dzieckiem.

Gratulujemy finalistom Ogólnopolskiego Konkursu na Zakład Opieki Zdrowotnej Uśmiechniętego Pacjenta i życzymy dalszych sukcesów, inspiracji i pomysłów, z których skorzystają pacjenci!